2012. január 29., vasárnap
Remete szurdok
Délelőtt a Remete szurdokban jártunk. Az árnyékos völgyoldalban négykézláb kapaszkodtunk fel a tetőre...a Hét Lyuk barlanghoz...A barlangot sajnos nem találtuk meg, de nagyon jól éreztük magunkat fent a ragyogó napsütésben. Volt nálunk meleg tea, szendvics és persze kis-kosár az elmaradhatatlan kincs-gyűjtéshez. Sok szép csigaházat találtunk, Nagylány puha mohákból ás fűszálakból fészket is épített nekik...
Ez a csigák fészke,puha mohából, fűszálakból.
2012. január 28., szombat
az első műhelyfoglalkozás
Ennek az új projektnek a keretében megtartottuk ma délelőtt az első barkács-műhelyt. Turkálóban talált bőrnadrágokból barkácsoltunk az 5 összegyűlt gyerekkel.
Nagyfiú tegez-tartót készített a fafaragás és nyárs-készletének, Nagyobblány és Nagylány mindent-tartó tárcákat varrtak. A Kicsik rajzoltak, táncoltak. Izgalmas, lelkesítő délelőtt volt. Folyt. köv.!
2012. január 24., kedd
Birsalmasajt és aszalt alma
Kedvenc téli rágcsálnivalóink közé tartozik a birsalmasajt és az aszalt almakarika. Itt-ott még most is kapható birsalma, érdemes kipróbálni a sajtkészítést.
hogyan fogj hozzá:
A birsalmát vágd apró darabokra .Ez a legnehezebb az egészben, mert jó kemény gyümölcs. A héját természetesen hagyd rajta! Kis vízben párold puhára. Önts hozzá 1/4 mennyiségű cukrot. Főzd péppé a cukorral, sokszori kevergetés mellett, alacsony tűzön. Vigyázz, mert szeret lődözni, fedőt használj. Ha jól megfőtt, akkor botmixerrel pépesítsd tovább. Ez után főzd még tovább.
Amikor kész a birsalmapép, szép sötét a színe és viszonylag átüvegesedett, vedd le a tűzről. Én aszalógépbe szoktam tenni, sütőpapírdarabokra vékonyan kenve.
Viszonylag kevés cukrot használok hozzá, így ha csak természetesen hagynám kiszáradni, megpenészedne.
A gépben egy nap alatt kész, jó kis szopogatni-rágcsálnivaló lesz belőle..
Érdemes az aszalt almát is kipróbálni, a vékonyra szeletelt alma nagyon finomra aszalódik, a gyerekek imádják!
Jó étvágyat!
2012. január 20., péntek
Dióhajó
Ki ne ismerné Szutyejev Vidám meséit. Mi is ezen nőttünk fel...Ma reggel nálunk is előkerült a könyv, a Kis hajó meséje, aztán nem volt megállás..A dióhajó kihagyhatatlan, könnyen, gyorsan meg lehet csinálni, aztán, ha papírból készülnek a vitorlák, ugyan olyan gyorsan el is ázik, s kezdődhet a móka elölről..
elkészítés:
Egy dióhéjba nyomj egy kis gyurmadarabot. Ebbe szúrj egy fogpiszkálót, ez lesz az árboc.
A vitorla kicsi téglalapból készül, egyszerűen szúrd át a fogpiszkálóval, s már dagad is a széltől...Az árboc csúcsára ragassz kicsi papír zászlót. (ezt félbehajtott papírból vágd ki, s ragaszd közé a fogpiszkálót).
2012. január 19., csütörtök
WCpapír guriga almafák
A fák koronáját kivágtuk vastag kartonból, törzsük újrahasznosított wc-papír guriga.
(a guriga felső peremét 2-2 cm-re bevágtam, hogy a lombot bele lehessen csúsztatni)
Jól lehet festeni, nem ázik szét könnyen. A fákra piros almák is kerültek, és persze a Lányok, amint nyújtóznak és éppen elérik az almákat...Szeretem, hogy a fatörzs belül is színt kapott :-)....pirosat..
A fákkal aztán indulhat a játék! A mieinkre baglyok szálltak, aztán a sűrű erdőben állatok bújtak el...
2012. január 10., kedd
téli vitaminbombák
Narancsos sárgarépa saláta, Céklasaláta áfonyával
hozzávalók:
-minimum egy vagy két Kis Segítség
-nagy adag türelem
-sárgarépa (vagy cékla)
-narancs (a cékláshoz aszalt áfonya-mazsola)
-méz
-citrom leve
A Sárgarépa saláta így készül:
Pucoljátok és reszeljétek meg a sárgarépát. Adjátok hozzá az apróra vágott narancsot. Keverjetek hozzá citromlevet. Csurgassatok rá mézet.
A céklás változat is nagyon finom, abba mi nem szoktunk narancsot tenni, inkább mazsolát, áfonyát.
Utána egy kicsit többet kell takarítani, de NAGYON megéri ez a kis plusz, mert a gyerekek szívesen eszik "saját főztjüket", nem kell beléjük diktálni az igazi vitamint...
Jó étvágyat!
2012. január 8., vasárnap
papírmozaik
Mi lesz ma, Mama? Ébresztettek reggel a Lányok...hát,....ocsúdtam fel mély álmomból,...Nagyiékhoz megyünk ebédre, Boldizsár papát felköszönteni. Akkor gyorsan-gyorsan, készítsünk Neki ajándékot!-hangzott Nagylány ötlete. A színes papírmozaik mellett döntöttünk..A papírmozaikhoz nem kell más, csak színes papír, olló, ragasztó. A gyerekek szívesen rakosgatják, ragasztgatják az apró, felvagdosott vagy tépkedett papírdarabokat. Nagylány képet készített Boldi-Papa névnapjára.
Szerencsére nem hagyta, hogy beleszóljak.(Azt hittem, bizonytalankodik, gondoltam segítek, mondtam neki, hogy ragassza fel a virág közepét, aztán a szirmokat...)
Szerencsére saját elképzelése volt a dologról, fordított a sorrenden!.. ahogyan a fenti képeken látjátok..:-)
Kicsilány kis dobozokba rakosgatta az apró papírokat. Gondoltam, neki is kedvet csinálok a ragasztgatáshoz , s egy kis sárgát felragasztottam egy lapra. Ő határozottan,boldogan rajzolt köré csigabigát. Ezt élvezem a legjobban a gyerekekkel való alkotásban, hogy egy picike ötletből, egy kicsi kezdetből izgalmas csodák jönnek létre:-)
Mire Apa felébredt, készen is lettünk az ajándékokkal!
2012. január 5., csütörtök
újrahasznosítás 1 - zokniból lábszármelegítő
Ezen a régi gyapjúzoknin már akkora lyuk tátongott, hogy nem volt kedvem a stoppolásához...
És akkor jött a mentő ötlet, hogy csinálok belőle lábszár-melegítőt. Hideg napokon, ha az ember lányának nincs éppen hosszú meleg térdzokni vagy harisnya a lábán, jól jöhet az ilyesmi. És mosni sem kell minden nap!
elkészítés:
-a zokni lábfejét vágd le
-dolgozd el a feslő szélet ( én egy kicsit visszahajtottam, s vastag rózsaszín hímzőfonallal, kézi varrással öltöttem végig. lehet pelenkaöltéssel is, de ha a varrógép megfelelő öltését használod, úgy is tökéletes lesz.)
-húzd föl,
s jöhetnek a hidegek!
2012. január 4., szerda
gyöngyből-szitakötő
Sötét, hosszú téli estéken nincs jobb, mint valami olyan foglalatosság, ami közben repül az idő...A gyöngy-szitakötőt egy újságban láttuk, s gondoltuk, megcsináljuk mi is a Lányokkal. Nagylány nagyon élvezte a szitakötő gyártást, Kicsilány is a gyöngy-pakolást, válogatást, töltögetést.
Kicsilány szemüveges, így egy cseppet sem meglepő, hogy nővére a sárga-korong szemű készítése közben határozottan magyarázta, hogy ez a szitakötő nem mérges, hanem csak SZEMÜVEGES :-).
Mi más is lehetne? minden normális szitakötő-családban is kell legyen legalább egy szemüveges egyed!:-)
hogyan készül:
-egy drótra fűzd fel először az "orrát" és szemeit szem-orr-szem sorrendben
-fogd össze a drótvégeket, s a feje gyöngyöt fűzd föl mindkét drótszárra
-alakítsd ki a szárnyakat (2 pár szitakötőnként)
-erősítsd fel a drótra a fej után a szárnyakat, sokszoros áthurkolással
-fűzd föl a teste-gyöngyöket
-csomózd, hurkold a végét, hogy a gyöngyök feszesen tartsanak, s ne fűződjenek le
jókedvet a munkához és a röptetéshez!
2012. január 3., kedd
2 0 1 2
Erre a Szilveszterre mindig emlékezni fogunk. Vidáman búcsúztattuk az Ó és köszöntöttük az Új Évet. Ugyan azzal a baráti társasággal, mint AKKOR, csak már házaspárként, 2 kislánnyal. A legjobb talán a tűz mellett volt. Nagylány szüntelenül hordta a tüzifát, a bográcsban főtt a vacsora. Vigántpetenden, pont ott, ahol apával 5 éve először találkoztunk.
Köszönet Dórinak a fotókért!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)